>> Powrót do strony głównej

Maratony w Dębnie i w Krakowie - podsumowanie

W kwietniu odbyły się dwa duże maratony wliczane do Korony Maratonów Polskich - Mistrzostwa Polski w Dębnie oraz Cracovia Maraton. Jeżeli chodzi o frekwencję i poziom sportowy zawodów, spore powody do zadowolenia mają organizatorzy maratonu w Krakowie. Maraton Dębno w liczbach wypadł w tym roku dużo słabiej.

Frekwencja

Maraton w Dębnie ukończyło 806 zawodników. Oznacza to spadek w stosunku do zeszłorocznej edycji o 17% - w 2010 roku mimo zmiany terminu maraton ukończyło 976 biegaczy. W przypadku maratonu krakowskiego mamy sytuację przeciwną - po wzroście frekwencji o niemal jedną trzecią bieg ukończyło 3199 osób. Po raz piąty w historii polskich maratonów przekroczona została bariera 3 tys. uczestników - do tej pory udawało się to czterokrotnie - po dwa razy w Poznaniu i w Warszawie:

Cracovia Maraton - frekwencja

Frekwencja w maratonie krakowskim rosła w ostatnich latach bardzo dynamicznie - od 2009 roku za kazdym razem o ponad 30% w stosunku do poprzedniej edycji. Wygląda na to, że od tego roku Cracovia Maraton będzie stanowił poważną konkurencję dla Poznania i Warszawy w walce o miano największego maratonu w Polsce.

Korona Maratonów Polskich - frekwencja od 2000 roku

Struktura uczestników według płci i wieku

Maraton w Dębnie ukończyło 59 kobiet (7,3% ogólnej liczby uczestników). W Krakowie na mecie maratonu zameldowało się 306 kobiet, czyli 9,6% wszystkich zawodników. Udział kobiet w przypadku biegu w Dębnie nie zmienił się w porównaniu do zeszłorocznej edycji, cieszy natomiast spory wzrost udziału kobiet w maratonie krakowskim (o 2,4 punktu procentowego). Dla porównania, w 2010 roku spośród największych polskich maratonów najwyższy procentowy udział kobiet odnotowano we Wrocławiu (10,2%), Poznaniu (9,6%) i Warszawie (9%).

W przypadku obydwu maratonów najliczniej reprezentowaną grupą wiekową byli 30-latkowie. W przypadku maratonu w Dębnie biegacze w wieku 30-39 lat stanowili 41% całkowitej liczby zawodników, w przypadku Cracovia Maratonu - 34%. Drugą najsilniejszą grupą byli 40-latkowie (w obydwu biegach 28%). Udział biegaczy z grup wiekowych 20-29 lat oraz 50-59 lat wynosił po kilkanaście procent (20-latków było nieco więcej, zwłaszcza w przypadku Krakowa).

Poziom sportowy

Poziom sportowy maratonu w Dębnie, był w tym roku wyjątkowo niski. Wynik poniżej 2:20 uzyskało tylko dwóch zawodników (bardzo dobe rezultaty zwycięzcy Ivana Babaryki i drugiego na mecie Błażeja Brzezińskiego). Poniżej 3 godzin zeszło tylko 47 biegaczy - dla porównania, w 2009 roku w Dębnie wynik z dwójką z przodu uzyskało ponad 90 osób. Mistrzem Polski został Błażej Brzeziński (2:14), Mistrzynią Polski - Arleta Meloch (2:46). Do zajęcia miejsca na podium MP wśród mężczyzn i kobiet wystarczyły wyniki odpowiednio 2:27 i 2:53.

201102:13:1602:44:5326122547

W Krakowie rezultat poniżej 2:20 osiągnęło aż 10 zawodników, poniżej 3h - 110. Dla porównania, w poprzednich trzech sezonach najwięcej rezultatów poniżej 2:20 padło w Warszawie w roku 2010, w Dębnie w 2009 i w Poznaniu w 2008 - tylko po 7. Jeżeli chodzi o liczbę trójkołamaczy, rekord należy nadal do maratonu poznańskiego - w 2009 roku poniżej 3 godzin zeszło tutaj 131 osób. Wysoki poziom maratonu w Krakowie był niestety głównie zasługą obcokrajowców. Najlepszy z Polaków, Andrzej Lachowski, z wynikiem 2:25 zajął dopiero 13. pozycję. Najlepsza Polka, Maria Kawiorska, była 8. z wynikiem 3:12. Warto dodać, że zwyciężczyni Cracovia Maraton Tatiana Gamera-Shmyrko uzyskała wynik 2:28:14 - najlepszy, jaki kiedykolwiek ustanowiła kobieta w polskim maratonie.